Dům přírody Moravského krasu

Dům přírody Moravského krasu

Expozice Domu přírody vypráví příběh krajiny Moravského krasu od jejího vzniku až po současnost. Na mechanických modelech si tu vytvoříte horniny, ze kterých se skládá Moravský kras, ponoříte se do korálového moře a na animacích prozkoumáte vývoj krasových jevů a jeskyní. Přenesete se do krajiny, kde žili pravěcí lidé, složíte si kostru jeskynního medvěda a všemi smysly odhalíte životní strategie netopýrů. Poznáte také kytky i zvířata Moravského krasu. Návštěvu naučně-zážitkové expozice zpestří 3D kino, kde můžete shlédnout unikátní 3D film Říše zkamenělého času, pohádku nebo dokument o Moravském krasu. Součástí areálu je i vodní model krasu, geopark a volně přístupná dětská herna, kde si malí jeskyňáři mohou prolézt jeskyni nebo si vytvořit vlastní krápníkovou výzdobu. Najdete tu také obchůdek s regionálními produkty.

Odkaz na stránky
Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn

Už z daleka jsou nad lesy vidět špičky věží majestátního hradu. Pernštejn trůní na vysoké skále, která o pořádný kus převyšuje své okolí. Není se čemu divit, hrad musel být co nejnedobytnější.

Odkaz na stránky
Hrad Boskovice nedaleko agrocentra Ohrada

Hrad Boskovice

Na rozhraní Malé Hané a Drahanské vrchoviny se ve výšce 460 metrů nad mořem vypíná romantická zřícenina goticko-renesančního boskovického hradu. V současné době je hrad v majetku Mensdorff – Pouilly. Z původně mohutné stavby se dochovalo torzo hradního paláce nabízející impozantní výhled do zdejší malebné krajiny

Odkaz na stránky
Hrad Svojanov

Hrad Svojanov

Uprostřed hlubokých lesů nad romantickým údolím řeky Křetínky stojí malebný hrad Svojanov, jeden z nejstarších královských hradů u nás. Je to jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím.

Odkaz na stránky
 

Zámek Letovice

Krásný zámek Letovice byl ve druhé polovině 20. století účelově využíván a neudržován. Byl vrácen v restituci hraběti Alexandru Kálnokymu, který zámek v roce 2004 (v té době z něj byla téměř ruina, interiéry zámku byly zcela zničeny, někde došlo i k destrukci stropů) prodal Bohumilu Vavříčkovi z Boskovic.Majitel intenzivně pracuje na rekonstrukci a jeho záměrem je zachránit tuto památku pro budoucí generace.

Odkaz na stránky
Zámek Rájec-Jestřebí

Zámek Rájec Jestřebí

Jsou zámky velké, až se člověku tají dech, také jsou zámky oplývající chladnou, vážnou až přísnou krásou, známe šlechtická sídla, jejichž lesk už pohasl, a konečně jsou zámky hezké a milé. K těm patří i Rájec. Hezoučký a milý zámek. Snad tyto dvě slova nejlépe vystihují první dojem. Rájec-Jestřebí je rokokově klasicistní zámek a s jedinečnou architekturou, na Moravě zcela výjimečnou.

Odkaz na stránky
Zámek v Kunštátě na Moravě

Zámek Kunštát

Jeden z nejstarších moravských hradů z poloviny 13. století je spojen s rodem pánů z Kunštátu. Současná podoba zámku je výsledkem přestaveb v polovině 16. století a dále v letech 1678 – 1680.

Odkaz na stránky
Zámek v Lysicích

Zámek Lysice

Barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19.století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Odkaz na stránky
Punkevní jeskyně v CHKO Moravský kras

CHKO Moravský kras / Propast Macocha / Punkevní jeskyně

Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Punkevní jeskyně s možností plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha, Kateřinská jeskyně, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity, jeskyně Balcarka s bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou a Sloupsko-šošůvské jeskyně, tvořené mohutnými chodbami a podzemními propastmi.

Odkaz na stránky
Františčina huť v Josefovském údolí u Adamova

Františčina huť v Josefově

Také Stará huť či Huť Františka, je významná technická památka v Josefovském údolí. Byla založena v roce 1748, za Františka Josefa z Liechtensteinu v letech 1771-81, zdokonalena a pojmenována Františkovou.
Barokní poutní kostel ve Křtinách

Mariánský chrám Křtiny

Mariánský chrám v Křtinách je vyhlášeným poutním místem. Půvabné Křtinské údolí bylo již na samém počátku 13. století vyhledáno premonstráty z opatství v Zábrdovicích u Brna, kteří zde vybudovali kostel a malý klášter. Je to velmi rozlehlá, nápadná stavba, která vznikala podle projektu stavitele italského původu Giovanniho Santiniho. Díky své architektuře a vnitřní výzdobě patří k nejcennějším památkám barokního slohu na Moravě.

Odkaz na stránky
 

Westernové městečko Boskovice

Živě hrané představení ve westernovém městečku Boskovice v lomu v lese, fůra dalších atrakcí. Zážitek nejen pro děti, ale i zavzpomínání nás rodičů na dětská

Odkaz na stránky
Jeskyně Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu

Jeskyně Blanických rytířů a Burianova Rozhledna v Rudce u Kunštátu

Jeskyně Blanických rytířů je unikátní dílo inspirované českou historií. Nachází se nedaleko města Kunštátu, na kraji obce Rudka, v nitru kopce nazvaného Milenka.

Odkaz na stránky
 

Rozhledna Veselice – Podvrší

Název kopce na němž rozhledna stojí je dosti nezvyklý – Podvrší. Kopec a Podvrší? Ano. Tento název získal kopec velice pravděpodobně převzetím názvu po lesní trati, nacházející se jihozápadním směrem. Z vyprávění našich předků víme, že na tomto kopci již rozhledna v minulosti stála. Nacházela se v místě sousedícího triangulančního bodu. Vznikla někdy ve 20-tých letech 20. století a společně s triangulančním bodem sloužila k zeměměřičským pracím. Byla vybavena žebříky umožňující výstup do výšky cca 21 m nad vlastní kopec, jehož nadmořská výška činí 590 m n.m. Odstraněna byla v roce 1947.

Odkaz na stránky
Pštrosí farma a zahradnictví v Doubravici nad Svitavou

Pštrosí farma a zahradnictví R. Koupý

Šlechtitelský chov pštrosů – produkuje chovný materiál, maso, uzeniny, vejce, peří a výrobky z kůže. Nabízí exkurze s občerstvením, grilované steaky, klobásy, pštrosí produkty. Možnost nákupu v podnikové prodejně, catering, export do zahraničí.

Odkaz na stránky
Vodní nádrž Křetínka u Letovic

Vodní nádrž Letovice (Přehrada Křetinka)

Údolní nádrž na říčce Křetínka byla budována v letech 1972 – 1976 a do provozu předána v r. 1978. Hlavním posláním tohoto vodního díla je vyrovnávání toku řeky Křetinka.
Golfové hřiště v Kořenci

Golfové hřiště Kořenec

Chcete si na vlastní kůži vyzkoušet golf a nevíte, na jaké golfové hřiště se podívat? Pak přestaňte váhat a zavítejte na golfové hřiště Kořenec u Boskovic na Jižní Moravě, které je znamenitou součástí panensky čisté přírody vynikající mj. i vhodnou členitostí terénu. U nás si díky kvalitním cvičným odpalištím může golf zahrát i úplný začátečník, který si chce jednoduše odpočinout v nádherném prostředí. Pro ty náročnější pak nabízíme vícedenní golfové kurzy.

Odkaz na stránky